Yaşlı ve Olgun Cilt Tipi

Güzellik

yasli-olgun-cilt-tipi
Fani dünyada her şeyin sonunun geleceği gibi cildimizde zamanla olgunlaşmakta ve yaşlanmaktadır. Bu makalemizde 30 yaş sonrası olgunlaşan cilt tipinden bahsedeceğiz.

Sağlıklı genç bir insanın cildinin kendinin yenilemesi ve tamir etme süresi 28 gün iken, 50-60 yaş sonrası bu durum 45-50 güne çıkabilmektedir.

Hücre içi faaliyetlerin yavaşlaması sebebiyle deri kendine yetecek kadar yağ ve suyu depolayamaz duruma gelmektedir.Alt ve orta deri incelirken, en üst bölgede bulunan deri kalınlaşmaya başlar.

Yaşlanmayı önleyen antioksidan üretimi, 30 yaşından sonraki insanda her yıl yüzde 1 olarak azalmaya başlar. Zamanla yaşlanan cilt hücrelerin ihtiyaçlarına ve içinde bulunduğu çevrenin şartlarına ayak uyduramaz. Bu yaşlanma durumu aslında tüm organlarda aynı anda yavaş yavaş görülür fakat cilt dış görünümü temsil etmesinden dolayı ilk fark edilen organdır.

Yaşlı cilt tıpkı uzun yıllar çalışan yıpranmış sanayi makinalarının içerisinde bulunduğu fabrikaya benzer. Makinelerden tam verim alınamaz ve aksaklıklar ortaya çıkar. Bu durumda bakıma ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple kozmetik sektörü ortaya çıkmıştır. Kozmetik sektörünün amacı; kendi kendine yetemeyen cildin dış etkenler ile ihtiyacı olan vitamin ve minarel gibi ürünlerin dışarıdan verilerek yaşlanmayı geciktirmektir.

Bu cilt tipinin bakımı; serumlar, peeling ürünleri ve cilt maskeleri ile gece gündüz olmak üzere kremler yardımıyla yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.