60 saniyede kilo vermeye başlayın

Diyet


Menülerinizden çıkaracağınız bu gıdaların yerine neleri koyabileceğinizi ve nasıl zayıflayabileceğinizi öğrenmenin vakti geldi.

1.Yüksek fruktozlu mısır şurubu

Mısır şurubu, mısırdan elde edilen şekerdir. Bu hiç sağlıklı değildir. Üstelik mısırın genetiği değiştirilen gıdaların başında gelmesi, mısır şurubunu bizim için daha da kötü yapar. Mısır şurubunun içindeki fruktoz, vücudumuzda hızla yağa dönüşür. Mısır şurubu, paketlenmiş ve raf ömrü olan, hızlı tüketilen neredeyse her gıdada bulunur. Metabolizma hormonlarına müdahale ederek, vücudun yağ depolamasına neden olur. Bu gıdalar her yerde bulunuyor. Gıda üreticilerinin son yıllarda, bu gıda katkı maddesini kullanarak ne kadar kar ettiğini gittikçe genişleyen bellerimizden anlayabiliriz.

Ne yapmalı?

Satın alınan her ürünün etiketini okumayı, alışkanlık haline getirin. İçinde mısır şurubu ve fruktoz bulunanları hemen yerine koyun.

2. Yapay tatlandırıcılar

Birçok isimle piyasada bulunan ve hepimizin ‘şekersiz’ diye kullandığımız yapay tatlandırıcılar, kilo almamıza neden oluyor. Bu tatlandırıcılar, vücut yağı tarafından emilir ve vücut ağırlığında artışa sebep olur. Bu ürün sadece içeceklerini tatlandırmak için kullanılmaz. Diyet olarak satılan ürünlerde en çok kullanılan tatlandırıcıdır. Diyet yapanlar masumca bu gıdaları tercih ediyor ancak zayıflamalarına engel oluyor.

Ne yapmalı?

İçinde yapay tatlandırıcı bulunan ürünleri kullanmaktan kaçının. Diyet içecekler yerine doğal suya aromalar eklemeyi deneyin. (Limon,nane,meyve…) Diyetinizden tatlandırıcıları çıkardığınız anda, vücudunuzun hormonal dengesinin normalleştiğini, baş ağrılarınızın ve alerjik durumların azaldığını da far edeceksiniz.

3. Trans yağlar

Trans yağları duymuşsunuzdur. Trans yağ, yağların imalatı ve işlenmesi sırasında kimyasal olarak değişen , hazır gıda ve paketlenmiş ürünlerde bulunan yağlardır. Vücutta depolanır ve karaciğere zarar verir. Trans yağların saklandığı tek yer fast food yiyecekler değildir. Kek, çerez, turta, tatlı atıştırmalıklar hatta doğal diye satılan ekmeklerde de bulunur.

Ne yapmalı?

Aldığınız ürünlerin içerisindeki maddeleri dikkatlice inceleyin. Bazen ‘trans yağ yoktur’ ibaresi bulunan ürünlerde de bulunabiliyor. Bu nedenle ürün terimlerini öğrenin. Başka bir isimle yer almış olması muhtemeldir. ‘Hidrojenize’ ifadesi varsa almayın.

4. Soda – gazoz

Doğal maden suyundan bahsetmediğimizi belirtelim. İçinde tatlandırıcı bulunan sodalar, şimdiye dek diyet yapanların bir numaralı içeceğiydi. Kilo verememe sebepleri de soda olabilir. Soda ve gazozların hiçbir sağlık değeri olmadığı gibi, yapay tatlandırıcı, renklendirici şeker gibi sağlıksız maddelerle doludur.

Ne yapmalı?

Asitli içecekleri seviyorsanız vazgeçmek biraz zaman alabilir. Alternatif olarak karbonatlı su ile meyve sularını karıştırabilirsiniz. Ancak zaman içerisinde karbonatlı da olsa asitli içeceklere son vermeniz gerekiyor.

5. Şeker

Kilo vermeye çalışıyorsanız, şeker buna engel olan birinci düşmandır. Şeker sadece diyetinizi sabote etmez. Diyabet, tansiyon, yüksek kolesterol, kalp hastalığı ve erken yaşlanma gibi hastalıklara da davetiye çıkarır.

Ne yapmalı?

Hayatından şekeri çıkaracak öneriler dikkate alınmalı. Tatlı bir şeyler kullanmak istediğinizde, günde 3 kez bir çay kaşığı olacak şekilde, pastörize edilmemiş bal, akçaağaç şurubu gibi bitkisel tatları kullanabilirsiniz. Şekeri azaltarak sadece kilo vermekle kalmaz, bağışıklık sisteminizi de fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz.

6.Diyet hapları

Çoğu ticari ürün olan bu haplar, kilo vermekte asla işe yaramıyor. Üstelik sağlık açısından da ciddi ölümcül riskler taşıyorlar. Hapların içinde bulunan maddeler, beyne aç olmadığınız sinyalleri gönderiyor. Kilo vermişseniz bile, daha sonra misliyle geri alacağınızı unutmayın.

Ne yapmalı?

Diyet haplarına itibar etmeyin. Doktor kontrolü dışındaki diyetleri uygulamayın.

7. Sallama içecekler

Diyet içecek imajını değiştirmek için ortaya çıkan bu sallama veya hazır suda çözülen içecekler, doğal dokuyu yakalayabilmek için yüksek proteinli amino asitler içerir. Doğal olmayan bu içecekler, bir dizi sağlık sorununa neden olur.

8. Pestisitler ve ağır metaller

Çevre, gıda, kişisel bakım ürünleri ve şaşırtıcı diğer kaynaklarda bulunan yaygın toksinler, metabolizma ile ilgili önemli enzimleri bozarak vücudunuzun doğal yağ yakma süreçlerine müdahale edebilir. Bu zararlı toksinler ağır metaller ve zirai ilaçları içerir.

Ne yapmalı?

Evinizde böcek öldürücü veya böcek ilacı kullanmaktan kaçının. Mümkün olduğunca organik ürünler seçin. Pestisitler en fazla şeftali, elma, biber, kereviz, nektarin, çilek, kiraz, marul, üzüm, armut, ıspanak ve patateste bulunur. Organik ürün satın alamazsanız, temizliğine dikkat edin.

9. Beyaz Un

Rafine unun ve bunlardan yapılan tahıllar, vücuda şeker ile aynı etkiyi yapar. Kan şekerini ani bir şekilde yükseltir. Bu da pankreasın insülin salgılamasına neden olur.

Ne yapmalı?

Beyaz ve buğday unlu gıdalardan kaçının. Sağlıklı proteinlerle atıştırmalıklar hazırlayın.

Yemeklerinizin balık, tavuk, fındık veya fasulye gibi bazı protein gıdalar içerdiğinden emin olun. Hindistan cevizi yağı, keten tohumu ve keten tohumu yağı, avokado ve fıstık gibi daha sağlıklı yağlar, daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur.

Sosyal Medyada Biz: FacebookİnstagramTwitterPinterest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.