Cinsellik hakkında herkesin inandığı yalanlar

Yaşam

cinsellik-hakkindaki-yalanlar
ABD’deki Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden pediatrist Dr Aaron E Carroll ve araştırma asistanı Rachel C Vreeman cinsellik ile ilgili herkesin inandığı yalanları ve bu konularda yapılmış gerçek bilimsel araştırmalar sonucu elde edilmiş sonuçları derleyen Don’t Put That In There isimli bir kitap yayınladı. Kitapta tamamen asılsız olduğu kanıtlanan bazı “cinsellik yalanları” şunlar:
Cinsel ilişkiyle kilo verebilirsiniz

Kadın dergileri sık sık cinsel ilişkiye girerek kilo verilebileceğini iddia etse de aslında ortalama bir cinsel birleşme sadece 5 dakika sürüyor ve hem kadın hem de erkek bu süreçte sadece 25 ila 125 kalori yakıyor.
Erkekler 7 saniyede bir cinsellik düşünür

Her ne kadar birçok araştırma erkeklerin cinsellik hakkında kadınlardan çok daha fazla düşündüğünü gösteriyor olsa da erkeklerin her 7 saniyede bir yani günde tam 6 bin kez cinsellik ile ilgili düşüncelere daldığı bir şehir efsanesinden ibaret.
İstiridye afrodizyaktır

Antik Yunan’dan günümüze dek insanoğlu istiridyelerin cinsel gücü ve arzuyu artırıcı bir etkisi olduğunu düşündü. Oysa bilim insanları büyük bir kısmı sudan oluşan ve içinde biraz protein ve bir kaç mineralden başka hiç bir “gizemli” madde bulunmayan istiridyenin böyle bir etkisine şimdiye dek hiç rastlamadı.
Kalp hastaları cinsel ilişkiden korkmalı

Herkes cinsel ilişki sırasında kalp krizi geçirip ölen birileri ile ilgili bir korku hikayesi dinlemiştir. Oysa sağlıklı bir kişinin ilişki sırasında kalp krizi geçirme olasılığı bir milyonda birin altında. Ayrıca kalp hastaları için bile ilişki sırasında kriz geçirme riski oldukça düşük. Çünkü sanılanın aksine insanların büyük bir kısmı cinsel birleşme sırasında çok fazla efor sarfetmiyor, kalbini de fazla yormuyor.
Doğum kontrol hapı şişmanlatır

Doğum kontrol haplarının kadınların kilo almasına neden olduğu sık tekrarlanan bir efsane. Geçmişte üretilen ve çok yüksek oranlarda östrojen ve progestin hormonları içeren doğum kontrol haplarının kullananların kilo almasına neden olduğu doğruydu. Ancak günümüzde satılan haplarda hormon oranları çok daha düşük ve böyle bir yan etki bulunmuyor. Şimdiye dek modern doğum kontrol hapları üzerinde yapılan hiç bir araştırmada bu ilaçların kilo alımına neden olduğuna dair bir kanıta rastlanmadı. Yani kısacası doğum kontrol hapı kullandığı için kilo aldığını söyleyenlerin sadece herkes gibi yediklerine biraz daha dikkat edip daha çok egzersiz yapması gerekiyor.
Spordan önce cinsel ilişki zararlıdır

Sporcuların önemli müsabakalardan önce cinsel ilişkiye girmemeleri önerilir çünkü ilişki sonrasında konsantrasyonlarının ve performanslarının zayıflayacağına inanılır. Oysa bilimsel araştırmalar spor yapmadan önce ilişkiye girmenin bir atletin performansını artırabileceğini gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.