Genç kalmanın 10 yöntemi

Yaşam

Cilt-temizligi-cilt-bakimi
Cildinizin yaşlanmamasını sağlamak elinizde. Her şey sizin ona ne kadar özenli davrandığınızla ilgili. İşte size, 10 adımda cildin genç kalmasını sağlayan bakım önerileri…

Yıkamayı abartmayın
Cildi temizlemenin ve yıkamanın ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Ancak yüzünüzü yıkamanın dozunu kaçırmamanız da gerekiyor. Günde bir kez makyajdan ve kirden arındırmak, cildinizin sağlıklı ışıltısı için yeterli. Bu sayıyı ikiden fazlaya çıkarırsanız, cildiniz zarar görebilir. Cilt tipinize uygun bir temizleyici ile cildinizi günde bir kez (genelikle geceleri) yıkayabilirsiniz. Eğer cildiniz kuruysa, yıkama işleminin ardından mutlaka nemlendirmelisiniz.

Nemlendirin
Cildi nemli tutmak genç bir görünümün en büyük sırlarından biri. Nemlendirici krem kullanmak, kuruluk problemini önler ve cildin ihtiyacı olan nemi geri kazandırır. Cildi nemlendirmek, kuruluğun neden olduğu ince çizgilerin önüne geçer ve size daha sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Sizin için en uygun olan nemlendiriciye karar veremiyorsanız, bir cilt uzmanına mutlaka danışın. Cilt tipinize uygun nemlendiriciyi seçtiğinizde hem gece hem de gündüz cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.

Arındırın
Makyajınızı temizlemeniz ve yüzünüzü yıkamanız, cildinizi yeteri kadar temizlemez. Cildiniz, ölü hücrelerden ve tıkanık gözeneklerden arındırmak için mutlaka peeling işlemi yapın. Peeling kremleri ve yüz scrub’ları, cildinizdeki ölü hücreleri temizleyerek taze bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olur.

Makyajınızı cildinizden arındırdıktan sonra peeling kremleri ya da yüz için özel olarak üretilen scrub’larla yüzünüzü yıkayın. Cildin kaybettiği nemi geri kazanması için nemlendirici sürün. Peeling işlemini haftada iki kez yapmanız, genç bir cilt için yeterli olacaktır.

Retinol içeren kremler kullanın
Tretinoin, bir çeşit A vitamini asididir. Cilt için mucize bir madde olan tretinoin, kırışıklıkları ve zararlı güneş ışınlarının sebep olduğu problemleri önler.

A vitaminin bir formülü olan retinol ise ciltte mucizeler yaratan bir diğer maddedir. İçerisinde A vitamini olan kremler, kolajen üretimini destekler ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur.

C Vitaminli ürün kullanın
Yapılan araştırmalarda C vitamininin kolajen üretimine destek olduğu, cildi zararlı ışınlardan koruduğu ve ince çizgi-kırışıklık oluşumunu engellediği ortaya çıkarıldı. C vitaminini yiyecek ve içecek olarak tüketmenin yanı sıra içerisinde bu vitamini barındıran bakım ürünleri kullanarak cildinizi yaşlanmaktan koruyabilirsiniz.

Sigaradan uzak durun
Sigara içmek, ciltteki kolajenlerin ve elastinlerin zarar görmesine neden olan bir enzim salgılar ve cildi hızla yaşlandırır. Cildin genç görünümüne zarar veren sigara, yaşlanma belirtilerinizin iki kat daha hızlı artmasına sebep olur.

Somon tüketin
Somon balığı, zengin bir protein ve omega 3 kaynağıdır. Aynı zamanda omega 3 yağ asitleri içeren somon, cilt için muhteşem bir besindir. Cildi besleyen, kırışık oluşumundan koruyan ve sağlıklı görünmesini sağlayan somonu beslenme listenizden eksik etmeyin.

Su için
Cildi dışardan nemlendirmek ne kadar değerliyse, içten de nem desteği sağlamak bir o kadar önemli. Cildinizdeki kuruluk probleminin önüne geçmek istiyorsanız, su içme miktarınızı artırmalısınız. Vücudunuzun susuz kaldığını anlamak için, idrarınızın rengine bakmanız yeterli. Eğer idrarınız koyu sarı görünüyorsa, acil olarak su içmelisiniz demektir.

Yeterli uyku
Uykusuzluğun cildinize büyük zararlar verdiğini biliyor muydunuz? Ciltteki kolajenlerin zarar görmesine ve iltihaplanmaya neden olan uykusuzluk problemi, cildin canlı dokusuna hasar verir. Uykunuzu alamağıdınız günlerde, birkaç saat şekerleme yaparak cildinizi yaşlanmaktan koruyabilirsiniz.

Cildinizi güneşten uzak tutun
Güneşin tam bir cilt düşmanı olduğunu bilmeyen neredeyse yok. Cilt üzerinde leke, kırışıklık ve ince çizgi oluşumuna neden olan zararlı UV ışınları, cilt kanserine bile yol açabiliyor. Dermataloglar, mevsim fark etmeksizin güneş kremi kullanmayı öneriyor. Yaz mevsiminde ise büyük bir şapka takarak korumanızı iki kat artırmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.