Lazer epilasyonun zararları nelerdir?

Güzellik

Lazer epilasyon nedir?

 

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerin köklerini zayıflatmak için cildin alt tabakalarına farklı dalga boylarında lazer ışık gönderilmesidir. Tüylerin kökleri işlevini bir seferde kaybetmez. Bu sebeple işlemin tekrarlanması gerekir. İşlemin kaç kez tekrar edeceği tüylerinizin yapısına göre ve uyugun aralıklarla belirlenir.

 

Son yıllarda istenmeyen tüylerden kurtulmak için en sık kullanılan yöntemle ilgili en çok sorulan sorulardan biri de şudur: “Lazer epilasyonun zararları nelerdir?” Yıllara yayılacak biçimde ve her ay yaptırmıyorsanız, araştırmalar 4-5 seans lazer epilasyonun sağlığa bir zararı olmadığını gösteriyor. Ancak cildinizin durumu, işlemin nasıl uygulandığı ve sonrasında cildinize yaptığınız bakım önemli.

 

Öncelikle cildinizde sivilce, uçuk veya egzama gibi bir deri hastalığı olmamalı. Ayrıca güneş ışınlarına alerjiniz varsa, güneşte ya da solaryumda cildiniz yanıp tahriş olduysa kesinlikle lazer epilasyon yaptırmamalısınız. Bu tip durumlarda lazer epilasyonun zararları şunlardır : Cildinizde kronik kaşıntı ve yanma meydana gelir, şişmeler olur ve buna bağlı olarak sivilceler oluşur, yaralar açılır, yara izleriniz kalıcı hale gelir.

 

Bunların dışında yanlış uygulamaya bağlı olarak cildinizde lekeler oluşabilir. Bu noktada cildinizin rengi, tüylerinizin rengi, tüylerinizin sertlik derecesi ve bunlara göre epilasyon yapılması önem kazanıyor. Eğer tüyleriniz çok açık renkliyse lazer ışınları tüylerinizi algılamakta zorlanır. Eğer tüyleriniz çok koyu renkte ve sert ise lazer ışınları köklerine etki etmekte yine zorlanır. Her iki durumda da lazer epilasyon uygulayan kişinin lazer ışınların dalga boyunu ve frekansını, süresini arttırmaması gerekir. Aksi halde lazer epilasyonun zararları artar. Cildiniz tahriş olmakla kalmaz, kalıcı lekeler oluşabilir.

 

Her uygulamadan sonra işlem gören bölgenin 3 hafta kadar güneş görmemesine dikkat etmelisiniz. Ultraviyole A ve ultraviyole B ışınlarına karşı cildinizi koruyan kremler, yağlar kullanabilirsiniz. Ancak bu krem ve yağların kurtulmaya çalıştığınız tüylerin köklerini besleyebileceğini unutmayın. Bu durumda lazer epilasyonun zararları, tüylerinizin yeniden çıkması ve bu işlem için ayrdığınız paranın boşuna gitmesidir.

Epilasyonda dikkat edilmesi gereken noktalar

 

Lazer epilasyon konunun uzmanları tarafından yapıldığında son derece güvenli ve etkili bir yöntem. Paranızı ve vaktinizi boşa harcamamak için epilasyon yaptırmadan önce Bioritm Güzellik Merkezi’nin şu uyarılarına bir göz atmanızda fayda var.

 

 • Epilasyon uygulamasından en az 1 ay öncesine kadar ve uygulama süresince tüyleri kökünden almaya yönelik ağda veya epilatör gibi işlemler uygulanmamalı.

 

 • Tedavi öncesi tüy rengini açıcı ürünler kullanılmamalı.

 

 • Tekrarlayan deri enfeksiyonu olan hastalarda uygulama öncesi tedavi yapılmalı. Düzenli ilaç kullanan kişilerde yan etkiler mutlaka sorgulanmalı.

 

 • Uygulama bölgesi temiz olmalı. Vücutta veya yüzdeki tüm kozmetik ürünleri ve makyaj temizlenmiş olmalı.

 

 • Epilasyon öncesinde test atışı yapılmalı. 24 ile 48 saat arasında vücudun reaksiyonu gözlemlenmeli ve kişinin epilasyon yaptırıp yaptıramayacağı buna göre belirlenmeli.

 

 • Lazer epilasyon uygulaması sonrası hafiften koyuya kadar değişen bir kırmızılık ve kıl etrafında hafif bir şişlik oluşabilir. Bu reaksiyon 1-2 gün içinde geçmezse bir uzmana danışılmalı.

 

 • Özellikle radyofrekanslı diod lazer veya radyofrekanslı IPL cihazlarıyla yapılan epilasyon seansları sırasında aynı gün olmamak şartıyla hassasiyet oluşmadıysa ertesi gün, hassasiyet varsa 1 hafta sonra güneşlenilebilir. Lazer epilasyon seansları boyunca güneşlenirken yüksek koruma faktörlü iyi bir ürün kullanılması tavsiye edilir.

 

 

Lazer epilasyonun faydaları nelerdir?

 

Ota Güzellik Merkezi’nden Dr. Tülay Türksoy Akvardar lazer epilasyonun yararları konusunda bilgilerini paylaşıyor.

 

 • Lazer epilasyon yaptıran kişilerin çoğunda kalıcı veya uzun dönemli epilasyon sağlanıyor.

 

 • Bacak ve sırt gibi vücudunuzun geniş alanlarında uygulama olanağı sağlıyor.

 

 • Az ağrılı yapılan bir yöntem ve lazer epilasyon uygulanan kişilerin çoğu
  tedaviye rahatlıkla uyum sağlar.

 

 • Tekrar çıkma olsa bile oluşacak tüyler açık renkli ve zayıf olur.

 

 • Hızlı uygulanan bir yöntem; 4-5 saatte vücudunuzdaki bütün tüyler temizlenebilir. Kanserojen olduğunu gösteren hiçbir kanıt bulunmaz. Ayrıca batık kılların ve kıl dönmelerinin en önemli tedavi yöntemi.

 

Yazı: Dr. Tülay Türksoy

 

Lazer epilasyon türleri nelerdir?

 

Alexandrite lazer: Açık renk cilt ve siyah tüylerde çok etkili bir lazer türü. Genellikle toplumuzdaki birçok kişi çoğunluğu açık renk tenli ve siyah kıl yapısına sahip. Alexandrite lazer kıl köküne ulaşarak kalıcı ve etkili sonuç alınmasını amaçlar. Dinamik soğutma sistemi sayesinde acı hissi yok denecek kadar az. Cihaz cildinizle temas etmediği için hijyenik bir sorun yaşamazsınız.

 

Nd-yag lazer: Her cilt rengine uygulanabilen bir lazer türü. Ayrıca açık renk, ince tüylerde de etkili. En koyu cilt tipine, hatta bronz tene bile uygulanabilir. Bu nedenle yazın uygulanmasında bir sakınca yok. Nd-yag, kıl köküne ulaşarak kalıcı ve etkili sonuç alınmasını amaçlar. Derinize lazer enerjisi gönderirken en dış tabakayı koruyan özel soğutucu ünitesi mevcut. Bu lazer türünde de ciltle temas olmadığı için hijyen sorunu yaşamazsınız.

 

Işık bazlı sistemler (IPL, Mavi Işık, Fotoepilasyon gibi): Bunlar gerçek lazer epilasyon değil, sadece yoğunlaştırılmış ışık sistemleri. Bu yöntemler derideki köklere ulaşıp kıl kökünü tahrip gücüne sahip değil. Sadece bir modern ağda yöntemi olarak kabul edilir ve geçici etki gösterirler. Uygulama sırasında cihaz cilde temas ettiğinden hijyen açısından sorun olabilir. Vücut kıllarından kalıcı olarak bu yöntemler ile kurtulamayabilirsiniz.

Hangi lazer tipi daha etkili?

 

Adana Estelite Güzellik Merkezi kurucularından Dr. Gizem Toktaş Geylani, lazer epilasyon teknolojisinin birkaç farklı dalga boyu ile uygulandığını ve isimlendirildiğini belirterek, bunların; Alexandrite lazer, Diode lazer, Nd-yag lazer ve IPL lazer olduğunu ifade etti.

 

Teknoloji bulunduğundan beri hangi lazer tipinin daha iyi olduğuna dair tartışmaların devam ettiğini vurgulayan Dr. Gizem Toktaş Geylani, “Bu konu ile ilgili cevap vermek çok kolay değildir. Her sistemin zayıf bir yanı ve üstün olduğu bir taraf bulunmakla birlikte genel olarak birbirlerine yakın etkinlik göstermektedirler. Ayrıca, herhangi birine çok iyi gelen bir sistem bir başkası için hayal kırıklığı yaratabilmektedir” dedi.

 

Dr. Geylani, hakim olan görüşün, hangi sistem kullanılırsa kullanılsın “Long Pulse” denilen özelliğe sahip olan Alexandrite, Diode ve Nd-yag cihazlarının belirgin üstünlüğü şeklinde olduğunu ifade etti.

 

Diode lazerin geleceğin lazer epilasyon sistemi olarak kabul gördüğünü anlatan Dr. Geylani, “Ancak ağrılı olması ve yeterince soğutma olmayan modellerde kolay yanık yapabilmesi dezavantajıdır. Ancak yeni geliştirilen buz lazer gibi sistemlerde bu dezavantajlar ortadan kalkmıştır. Özellikle yüz bölgesi ve kollarda, erkek sırtı gibi kılların daha derinde yerleşim gösterdiği yerlerde etkisi mükemmeldir” diye konuştu.

 

Nd Yag lazerin ise; zencilere bile lazer epilasyon imkanı sağlaması nedeniyle özellikle koyu tenlilerin güvenle tercih edebileceği bir sistem olduğunun altını çizen Dr. Gizem Toktaş Geylani, etkinliği diğer sistemlere göre daha düşük olmakla birlikte, güvenliği ön planda tutan esmer kişiler için alternatifsiz bir sistem olduğunu vurguladı.

 

Alexandrite lazer kendini ispatlamış bir sistem”

 

Alexandrite lazerin güvenle tercih edilebilecek, kendini ispatlamış bir sistem olduğuna işaret eden Geylani, “Hasta uyumu ve konforu mükemmeldir. Buğday ve daha koyu tenlerde etkisi daha az olabilir. Ancak yeni sistem soğutma olan lazerlerde yanık yapmadan daha etkili dozlara çıkılabilir” ifadelerini kullandı.

 

Dr. Gizem Toktaş Geylani, lazer epilasyonda çok açık renkler haricindeki diğer kılların uygun lazer seçildikten sonra iyi sonuç vereceğine dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Burada önemli olan kıl kökündeki pigmentlerdir. Bu yüzden siyah veya kahverengi tüyler tedaviye en iyi yanıt veren gruptur. Beyaz ve gri tüyler tedaviye yanıt vermez. En doğrusu; kıl ve cilt tipine göre cihaz seçimini yapmak ve gerektiğinde değişiklik yapabilmektir.”

 

Yazı: Dr. Gizem Toktaş Geylani

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.