Maskara Sürmenin Püf Noktaları

Makyaj


Maskara sürmek aslında zor bir iş değil ve bu nedenle herkes onu kısa sürede uygulayıp da dışarı çıkabiliyor. Ancak maskara sürerken uyabileceğiniz bazı temel kurallar mevcut ve bu sayede hem kirpiklerinize zarar vermekten kurtulabilir hem de çok daha güzel bir görünüme kavuşabilirsiniz. Maskara sürmenin püf noktaları hakkında bilmeniz gereken her şeyi bir araya getirdik.

Genelde her zaman klasik maskara fırçaları ile makyajımızı tamamlıyoruz ancak bu iş için üretilmiş olan çok çeşitli maskara fırçaları piyasada satılıyor. Farklı şekillerdeki fırçalar sayesinde kirpiklerimizin şeklini daha çekici hale getirebileceğimiz gibi, bu fırçaları yatay, verev ve dik bir şekilde tutarak da oluşan etkinin değişmesini sağlayabiliyoruz. Dolayısıyla maskaranın size yakışmadığını düşünüyor yahut beklediğiniz etkiyi bir türlü alamıyorsanız, bir de alternatif fırçaları deneyerek kendi yüz ve makyaj tipinize uygun bir uygulama gerçekleştirebilirsiniz.

Pek çok kadın maalesef maskarayı uygularken gereksiz bir basınç uyguluyor ve bunun kirpikleri daha iyi göstereceğini sanıyor. Halbuki kirpiklerimiz kökleri göz kapaklarımızda olan ancak kıvrımı sayesinde yer çekimine meydan okuması gereken tüyler oldukları için onlara baskı uygulamak dayanıklılıklarını azaltarak maskara olmadığında kötü bir görünüm oluşmasına neden oluyor. Ayrıca bastırarak maskara sürmek özellikle kirpik diplerinde kırılma ve zayıflamalar ile karşılaşmaya da sebep oluyor. Dolayısıyla biraz daha kibar olmalısınız.

Kirpik kıvırıcısının maskara sürdükten sonra uygulanması da en büyük hatalardan birisi çünkü kısa sürede kirpiklerinizin zayıflayıp dökülmesine sebep olabiliyor. Kıvırıcıyı her zaman maskaradan önce uygulamalı ve böylece onlar henüz yumuşak ve şekillendirmeye uygun haldeyken bu işi halletmelisiniz. Maskara yüzünden sertleşmiş kirpiklere bir de kıvırıcı uygulamak onları resmen öldürüyor.

Maskaranın çok fazla uygulanması da ülkemizde sıklıkla karşılaşılan sorunlar arasında. Zira maskarayı çok sürdüğünüzde tüm kirpikleriniz yapışmış gibi görünüyor ve gereksiz yere sivri bir duruşa sahip oluyorlar. Bunun  yerine kısaca kirpiklerin üstünden geçmek hem kirpiklere biraz hacim kazandıracaktır hem de sahneye çıkan assolist görünümü yerine daha doğal ve güzel bir görünüm kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Tabii ki gözlerimize sürdüğümüz maskara fırçasının temizliğini de aksatmıyoruz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.