Metabolizmayı hızlandırma ipuçları

Diyet

metebolizmayi-hizlandirma
Metabolizma tembelliği nedeniyle oluşan fazla kilolarından şikayet edenler metabolizmayı hızlandırma ipuçları ile bu sorunu aşabilirler.

Metabolizmayı hızlandırmak için öneriler
Aşırı kilolar, beslenme alışkanlıklarından tutun da çeşitli sağlık sorunları nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Beslenme alışkanlıklarından kaynaklı fazla kilolardan, çeşitli diyet programları uygulayarak ve beslenmeyi bir düzene sokarak kurtulmak mümkün.

Fazla kiloların nedenleri
Fazla kilolara neden olan sağlık sorunları ise çok çeşitli olmakla birlikte çeşitli nedenlerden ötürü metabolizmanın yavaş çalışması bunların başında gelmektedir. Bu durum bazen bir sağlık sorunu olabileceği gibi bazen de günlük yaşam tercihlerinden kaynaklanabilir.

Uzmanlar, metabolizmanın yavaş çalışması nedeniyle ortaya çıkan ve istenmeyen bir görünüme yol açan fazla kilolardan bazı metabolizmayı hızlandırma ipuçları sayesinde kurtulmanın mümkün olduğunu belirtiyor.

Metabolizmanızı hızlandırmak için yapabilecekleriniz. İşte ideal kiloya kavuşma yolunda metabolizmanızı hızlandırmak için hayatınızda yapabileceğiniz bazı küçük değişiklikler.

– Kahvaltı, metabolizmanın düzenli bir şekilde çalışması ve beyin performansında artış için en önemli öğündür. Bu nedenle kahvaltı yapmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

– Beyaz rafine edilmiş besinler yerine tam buğday, çavdar, kepek gibi rafine edilmemiş tahıllar tercih edin.

– Kefir ve prebiyotik yoğurtlar tüketmek sindirim sisteminin düzenli çalışmasına ve dolayısıyla bağışıklık sistemine yardımcı olur.

– C vitamini açısından zengin olan sebze ve meyveleri tercih edin. Mandalina, kivi, kuşburnu ve portakal gibi meyvelerle, ıspanak, pazı, sivribiber, brokoli, Brüksel lahanası gibi yeşil yapraklı sebzeleri bol bol tüketmeyi ihmal etmeyin.

– Kafein içeren içecekleri azaltın. Kahve, çay, soğuk içecekler, kakao ve benzerleri gibi kafeinli içecekler yerine “beyaz çay”, “yeşil çay” gibi bitkisel çayları tercih edebilirsiniz. Bu çayları tüketmeye başladığınızda rahatlatıcı etkilerinin etkilerini de hissedeceksiniz. Özellikle beyaz çay sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile birlikte gün içinde 2- 3 fincan tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırıcı etki gösterir.

– Bu durum gündüzleri için de geçerli ama özellikle geceleri yağlı ve çok miktarda yemek yememeye özen gösterin. Gece, hareketin azalmasından dolayı yavaşlayan metabolizma bir de ağır ve yağlı besinlerin sindirimi için zorlanmamalıdır.

– Az az ama sık sık yemek yemeyi tercih edin.

– Sabahları özellikle aç karnına yapılan yürüyüşler metabolizmayı canlandırmaya önemli derecede destek sağlar.

– Yaban mersini, antioksidan içeriği nedeniyle çok iyi bir ara öğün alternatifidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.