Tarçınlı salep kabızlığa karşı birebir

Sağlık

salepin-faydalari
İHA’nın haberine göre, Beslenme ve Diyet Uzmanı Cansu Kolukırık, yaz mevsiminin vazgeçilmez serinleticisi olan dondurmanın lezzet ve kıvamını veren salebin, sıcak sütle karıştırılıp kullanıldığı soğuk kış günlerinde de en çok tercih edilen içeceklerden biri olduğunu belirtti. Dyt. Kolukırık, üzerine tarçın serpiştirilerek ve ceviz ya da fındıkla süslenerek içilen salebin lezzetinin yanında birçok faydasının da bulunduğunu söyledi.

Kabızlığa karşı birebir
Salebin bağırsakların çalışmasını düzenlediğine ve kabızlığı önleyip sindirimi kolaylaştırdığına değinen Dyt. Kolukırık, “Salep, müsilaj (suyla şişen maddeler) gibi her gıda, kabızlığı engeller. Salebin üzerine serpiştirilen tarçın, kan şekerini düzenler ve acıkmayı geciktirir. Sütle pişirilerek yapılan salep ise sütün içerdiği kalsiyum ve proteinin yararlı etkilerini taşır. Bu yüzden ara öğün olarak tercih edilebilir” dedi.

Evde hazırlanan salep en sağlıklısı
Salebin evde yapıldığında daha sağlıklı olduğunu ve grip atmaya yardımcı bir etki oluşturduğunu belirten Dy. Cansu Kolukırık, “Kışın sütle hazırlanarak içilen salep, öksürüğe ve bronşit rahatsızlıklarına iyi gelir. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların, daha rahat atlatılmasına yardımcı olur. Hazır olarak tüketildiğinde enerji içeriği yüksek bir içecek olan salep, toz halinde evde alınıp yapılması ve üzerine tarçın eklenerek içilmesi en sağlıklısıdır” dedi.

Tok tutuyor
Tarçın eklenerek içilen salebin tok tuttuğunu kaydeden Diyet Uzmanı Cansu Kolukırık, “Salep, orkide bitkilerinin yumrularından elde edilir. Bu yumrular mevsimi geldiğinde toplanır ve toz haline getirilir. Kendimizi halsiz hissettiğimizde ve şişkinlik olduğunda içilecek bir fincan bol tarçınlı salep, tok tuttuğu gibi şişkinliği de alacak ve vücuda enerji depolayacaktır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.